Jak poradzić sobie z porażką

Dziewczyna zasmucona porażką.

Nie jesteś w stanie w 100% przewidzieć rezultatów tego, co robisz. Zawsze może zdarzyć się coś, czego się nie spodziewasz. Mimo że jesteś np. świetnie przygotowana do spotkania, pod wpływem stresu wypadasz znacznie gorzej.

Porażka sprawia, że czujesz się bardzo niekomfortowo. Pojawia się poczucie rozczarowania, klęski i nierzadko pretensji do samej siebie. Może pojawić się również smutek, frustracja i złość. Wraz z upływem czasu emocje opadają i do głosu dochodzi zdrowy rozsądek. Dopiero wtedy jesteś w stanie chłodno i rzeczowo spojrzeć na całą sytuację.

Obawa przed porażką

To naturalne, że obawiasz się porażki, ponieważ wiąże się ona z przykrymi emocjami, czasem ośmieszeniem i wstydem a bardzo często z poczuciem straty czasu, energii i włożonej pracy. Z jednej strony te lęki chronią Cię przed ryzykownym i niebezpiecznym zachowaniem, ale z drugiej strony paraliżują przed podjęciem nowego wyzwania czy próbą rozwiązania jakiegoś problemu.

Kiedy nie poradzisz sobie z porażką

Nie poradzisz sobie z porażką,
  • unikając podejmowania działania; Na starcie rezygnujesz z czegoś co mogłoby się zamienić w sukces.
  • ulegając pokusie odłożenia działania na później; Bojąc się porażki, obiecujesz sobie, że zabierzesz się za coś za miesiąc, za rok… W efekcie wiele działań odkładasz tak długo, że w końcu nie podejmujesz ich wcale.
  • przekonując siebie i innych, że na pewno nadejdzie; Gdy tak myślisz, robisz niewiele, by stało się inaczej. W rezultacie ponosisz przewidywaną klęskę, ale czujesz się lepiej, bo spodziewałaś się jej i miałaś rację prawda?! Wróżąc niepowodzenie, podświadomie doprowadzasz do jego urzeczywistnienia.
  • udając, że nic się nie stało; Tak na prawdę oszukujesz się i uciekasz przed emocjonalnym wymiarem porażki.
  • obrażając się; Bywa, że w reakcji na niepowodzenia obrażasz się na rzeczywistość i zniechęcasz do podjęcia kiedykolwiek jakiejkolwiek próby.
  • przerzucając odpowiedzialność na coś lub kogoś; Reagując na porażki, często rozpaczliwie szukasz ich przyczyn wokół siebie: w innych ludziach, losie, pechu… Postępujesz tak, bo przyznanie się do osobistego udziału w porażce równa się przyznaniu, że nie jesteś doskonała.

O czym warto pamiętać

Pamiętaj, że:
  • Porażki, to nie efekt działania, ale interpretacja tego efektu.
  • Porażka nie definiuje Cię, lecz udoskonala. Skąd miałabyś wiedzieć czego nie robić, nie doświadczając porażek?
  • Porażki bywają gorzkimi, ale jednak dobrymi lekcjami życia. Po każdej z nich przychodzi moment refleksji, co chcesz i możesz zmienić, by podobna porażka nie przytrafiła Ci się znowu, a wręcz by zamieniła się w sukces.

Jak często doświadczasz niepowodzeń? Czy Twoje otoczenie też tak je odczytuje? Jak sobie radzisz z porażkami? Co czujesz, myślisz i robisz w konsekwencji? Podziel się proszę swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.