Jestem oszustką!

Czuć się niczym oszustka. Zachwiana pewność siebie mimo obiektywnych dowodów własnych kompetencji.
Syndrom oszusta jest zjawiskiem psychologicznym, które polega na braku wiary w siebie i swoje możliwości, pomimo obiektywnych dowodów własnych kompetencji. Dla osób, które są dotknięte tym syndromem, ani wykształcenie, ani doświadczenie zawodowe, ani przejawy powszechnego uznania nie stanowią podstawy do zyskania pewności siebie. Ludzie tacy uważają zazwyczaj, że nie zasłużyli na swój sukces! Uważają również, że inni zawyżają ocenę ich zdolności, więc boją się konfrontacji. Z obawy przed zdemaskowaniem żyją w ciągłym strachu, ze ściśniętym żołądkiem, na zewnątrz zachowując pozory spokoju.

Wspomniany syndrom dotyczy w różnych momentach życia nawet 70% ludzi. Wśród osób, które przyznały się do doświadczania tego odczucia są aktor Tom Hanks, scenarzysta Chuck Lorre, pisarz Neil Gaiman, aktor Tommy Cooper, bizneswoman Sheryl Sandberg, żona byłego prezydenta USA Michelle Obama…

Problem kobiet

Szczególnie dotkliwie odczuwają go kobiety, które są bardziej podatne na lęki niż mężczyźni. Zdecydowanie bardziej przejmują się opinią innych na swój temat. Mają więc większą skłonność do niepokoju i zniechęcenia, które mogą osłabiać ich pewność siebie i przyczyniać się do rozwinięcia syndromu oszusta.

Badania pokazują, że mężczyźni często przeceniają swoje zdolności i osiągnięcia, podczas gdy kobiety ich nie doceniają. Co więcej, kiedy osiągną już cel, zaczynają umniejszać swój sukces. Mianowicie przypisują wszystkie sukcesy wyłącznie przyczynom zewnętrznym np. szczęściu czy uprzejmości innych. Nigdy nie jest to ich własna zasługa.

Słaba reprezentacja kobiet na stanowiskach przywódczych, szczególnie w niektórych gałęziach gospodarki, sprawia że kobiety u władzy są jeszcze bardziej wyeksponowane i osamotnione. 

Swoje robią także stereotypy, które mimo postępu społecznego, nadal są głęboko zakorzenione: „kobiety bardziej ulegają emocjom”, „kobiety nie potrafią negocjować”, „kobiety tak naprawdę nie chcą rządzić” itp.

Nie pomagają także media społecznościowe, które pokazują życie w krzywym zwierciadle. Kobiety odczuwają nieustanną presję na osiągnięcia i na wygląd.

Typy kobiet z syndromem oszusta

Wyłoniono pięć zasadniczych typów kobiet z syndromem oszusta: perfekcjonistka, ekspertka, niezależna, wybitnie uzdolniona i superwoman. Powyższe typy dopełniają dwie kategorie związane bardziej z brakiem pewności siebie: oddana i pozornie przebojowa.

Czy dotknął Cię kiedykolwiek syndrom oszusta? Jeśli zastanawiasz się, którym typem kobiety z syndromem oszusta jesteś, serdecznie zapraszam Cię do lektury mojego artykułu w najnowszym numerze Głosu Mordoru:
Dowiesz się w nim także czy istnieje lekarstwo na syndrom oszusta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.