Motywacja poprzez spełnianie potrzeb

Warto pamiętać o tym, że motywujemy się poprzez spełnianie wielu potrzeb i duże znaczenie ma to jakimi ludźmi jesteśmy otoczeni.

Potrzeby fizjologiczne

Najsilniejsze są potrzeby fizjologiczne. Nie mając zapewnionej potrzeby jedzenia, wody, seksualnej itd., podświadomie dążysz do jej realizacji. Jak Ci się pracuje, kiedy burczy Ci w brzuchu ale szkoda Ci czasu na przerwę na jedzenie? Czy faktycznie skupiasz się w pełni na swoich obowiązkach?

Potrzeby bezpieczeństwa

Na drugim miejscu stoi potrzeba bezpieczeństwa. Żyjesz spokojniej, kiedy wiesz że masz gdzie wrócić po pracy, że nie zabraknie Ci pieniędzy do pierwszego, że Tobie i Twoim bliskim nic nie zagraża. Bezpieczeństwo dają Ci również: wiara w siebie, akceptacja siebie, swoich pomysłów i potrzeb. Wiele zależy od Twojego nastawienia, wyobrażenia o bezpieczeństwie i strachu. To Ty jesteś odpowiedzialna za tą strefę poprzez własną wewnętrzną postawę.

Potrzeby miłości i przynależności

Szanując innych, pielęgnując miłość czy przyjaźń, odczuwasz większą radość i spełnienie. Niezwykle ważna jest otwartość, zaufanie, równość w relacjach podczas dawania i brania. Zdrowe więzi stanowią fundament najtrwalszych przyjaźni czy najzdrowszych związków.

Potrzeby uznania, szacunku innych

Niezwykle silną potrzebą jest potrzeba akceptacji ze strony innych. Z powodu braku akceptacji Twojego sposobu myślenia czy działania zaczyna Ci brakować motywacji do działania. Rzucasz w kąt swoje pomysły, projekty, dostając odmowę. Czy to faktycznie jest dla Ciebie dobre?! Ludzie sukcesu zamiast czekać na akceptację bliskich, znajomych czy współpracowników, szukają okazji. Gdyby oglądali się na innych, czy dziś jeździlibyśmy samochodami, latali samolotami, korzystali z komputerów…?

Potrzeby samorealizacji

Ten rodzaj potrzeb jesteś w stanie zaspokoić wówczas gdy zaspokoisz wszystkie poprzednie potrzeby. Czy jesteś w stanie osiągnąć prawdziwy sukces zawodowy, kiedy np. nie czujesz się spełniona jako matka czy partnerka, kiedy nie czerpiesz swoich sił z pokładów uczuć czy ciepła które masz w swoim domu?

Potrzeby wiedzy i zrozumienia

W tym miejscu warto wspomnieć o dysonansie między intelektem a emocjami. Potrzebę wiedzy i zrozumienia mamy wpisaną w geny, dzięki czemu badamy, rozwijamy itd. Aczkolwiek obok inteligencji IQ pojawia się inteligencja emocjonalna EQ. To ona podpowie Ci kto zostanie Twoim przyjacielem, mężem. Mnóstwo decyzji podejmujesz pod wpływem emocji, jeszcze więcej decyzji nie zapada z powodu niskiego poziomu EQ.

Potrzeby estetyczne

Te potrzeby są także ważne w codziennym funkcjonowaniu. Mając ład wokół siebie, otaczając się cieszącymi oko przedmiotami, czując przyjemne zapachy, nastrajasz się pozytywnie a to sprzyja motywacji do działania.

Myśl o swoich potrzebach regularnie, staraj się nie odkładać zaspokajania ich w nieskończoność. Dzięki temu wspomożesz swoją motywację a o to Ci przecież chodzi prawda?!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.