Potrzeba kontroli

Z czego wynika potrzeba kontroli, co się pod nią skrywa

Kontrolowanie postępów w drodze do sukcesu jest niezwykle użyteczne, ale bywa że kryje się za tym coś więcej: zniewolenie, uciekanie w strefę komfortu czy nadmierna racjonalizacja wyborów.

Potrzeba czy obsesja

Kiedy wyznaczasz sobie nowy cel, przeważnie zaczynasz planować. Wokół słyszysz bowiem, że plan i strategia działania przyspieszają osiągnięcie celu. Kiedy masz motywację, starasz się trzymać rękę na pulsie i w razie potrzeby modyfikujesz swoje działania.
Wyobraź sobie, że zależy Ci na awansie. Musisz ustalić jakie kryteria należy spełnić, jak dużo wysiłku Cię to będzie kosztowało, czy posiadasz niezbędne zasoby: czas, umiejętności, kompetencje…, czy jesteś dostatecznie zdeterminowana itd. Następnie określasz najlepszy plan działania, czyli strategię dzięki której spełnisz marzenie o awansie.

Kontrolowanie na bieżąco swoich postępów jest potrzebne, jest użyteczne. Istnieje jednak druga strona medalu: nadmierna kontrola potrafi przerodzić się w obsesję. Wówczas zamiast Cię rozwinąć, zaczyna zniewalać.

Strach

Silna potrzeba kontroli może się również objawiać notorycznym uciekaniem w strefę komfortu. Strach przed czymś nowym, nieznanym może działać obezwładniająco. Nie koncentrujesz się na wyzwaniu, bo skupiasz się na swoich lękach. Nie cieszysz się z udanych małych kroków, ponieważ zamartwiasz się tym jak sobie dalej poradzisz. Zamiast być w pozytywnej energii, żyjesz w energii braku.

Racjonalizacja wyborów

Bywa, że potrzeba kontroli każe Ci racjonalizować kolejne wybory, kolejne decyzje… Intuicja, Twoje serce, pragnienia kierują Cię do jakiegoś miejsca, ale jakiś głos szepta: to faktycznie Ci potrzebne? jak to ogarniesz? jak się w tym odnajdziesz?

Kiedy wychylasz się poza to co znasz doskonale, możesz nagle stracić orientację w terenie. Czy to na prawdę coś złego? Nawet najlepsza nawigacja potrafi się zawiesić, ale przeważnie jedziesz dalej, dając jej chwilę i nasłuchując: przeliczam trasę. Co najwyżej zawrócisz, co najwyżej poznasz alternatywny dojazd…

Jak bardzo potrzebujesz kontrolować swoje życie? Jeśli masz ochotę, zostaw komentarz ze swoją refleksją pod tym wpisem.

Inspiracja

Jeśli rozważasz założenie własnej działalności, ale borykasz się z rozmaitymi lękami i przekonaniami, serdecznie zapraszam Cię do przeczytania inspirującego artykułu pod patronatem portalu Kobiety przy kawie.

Wraz z czterema fantastycznymi kobietami dzielę się swoją historią. Poznasz nasze początkowe obawy i przeszkody oraz porady na start, jeśli i Ty marzysz aby być “na swoim” i realizować się na własnych zasadach.

2 komentarze “Potrzeba kontroli”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.