Strach przed zmianą

Obawy przed zmianą, niepewność przed nowym

Zmiany, które wymagają Twojej decyzji i konsekwentnego działania, a co więcej na trwałe przemeblowują Twoje życie, wywołują strach. I to jest zupełnie normalne!

Co możesz więc zrobić, aby przejść przez zmianę możliwie najłagodniej?

Pamiętaj, że trudności są przejściowe

“Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe.” Thomas Fuller
Kiedy stoisz przed nowym wyzwaniem, przed zmianą która zaburzy Twój codzienny rytm, warto pomyśleć o potencjalnych trudnościach jako o przejściowych. Przypomnij sobie jak to było, kiedy rozpoczynałaś nową pracę, postanowiłaś kupić mieszkanie, urodzić dziecko itp. Czy początki były łatwe? Ile czasu zajęło Ci oswojenie się z nową rzeczywistością?

Z biegiem czasu zmienia się nastawienie do trudności, zaczyna się zmniejszać ich nasilenie i w końcu przychodzi moment, kiedy już ich po prostu nie ma.

Znajdź towarzysza podróży

Otaczaj się ludźmi, na których możesz polegać i którzy udzielą Ci wsparcia kiedy będziesz go potrzebowała. Czasem zbawienna jest choćby szczera rozmowa, obiektywne spojrzenie na Twoją sytuację. Świadomość, że nie jesteś sama w trakcie zmiany da Ci poczucie stałości i zakotwiczenia. Będziesz czuła się bezpieczniej, dokonując rewolucji w jakiejś konkretnej dziedzinie swojego życia.

Zaszyj się swoim bunkrze

W trakcie zmiany możesz mieć poczucie, że dzieje się nagle za dużo, za szybko a Ty już nie masz siły i chcesz się wycofać. Koniecznie się wtedy zatrzymaj! Masz prawo czuć się przytłoczona, ponieważ takie są koszty zmian. Warto wtedy skupić się na sobie, swoich uczuciach, pragnieniach, potrzebach. Możesz wybrać medytację, modlitwę lub po prostu posiedzieć w milczeniu. Ważne jest wyciszenie się, zastanowienie się co dobrego zmiany wnoszą w Twoje życie.

Jak sobie radzisz ze zmianami w swoim życiu? W jaki sposób oswajasz swoje lęki i obawy? Jak długo to trwa? Podziel się proszę swoim stanowiskiem w komentarzu.

Zapraszam Cię do wysłuchania krótkiego nagrania:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.