Coaching jest mylnie kojarzony z doradztwem, terapią, mentoringiem itp. To nie tędy droga… Coach i jego klient (coachee) tworzą relację partnerską, nakreślając na wstępie zasady współpracy. Klient przychodzi z konkretnym problemem/pytaniem/zadaniem. Innymi słowy ma cel. Natomiast rolą jego coacha jest umiejętne przeprowadzenie rozmowy, zadanie odpowiednich pytań, tak aby pogłębić samoświadomość klienta i doprowadzić go do znalezienia odpowiedzi/rozwiązania w sobie. Oczywiście nie musi się (i z reguły tak jest) to zadziać natychmiast.
W poszukiwaniu odpowiedzi
Często dopiero po sesji w głowie klienta otwiera się odpowiednia ‘klapka’ i doznaje przysłowiowego olśnienia. Czasem, w zależności od trudności czy złożoności problemu, proces odnajdywania odpowiedzi trwa dużo dłużej, ale po drodze dzieją się rzeczy magiczne. Klient zaczyna patrzeć na siebie i swoje życie z innej perspektywy. Bardzo mi się podoba metafora z tunelem i panoramą. Każdy z nas podąża swoim tunelem, w którym są nasze wartości, przekonania, sposób postrzegania różnych kwestii itd. Zadaniem coacha jest wyciągnięcie klienta z jego tunelu i pokazanie mu panoramy – szerszej perspektywy, która pozwoli klientowi dostrzec coś na co wcześniej nie zwrócił uwagi, spojrzeć obiektywnie na swoją sytuację itp.
Proces przemiany
Rozpoczyna się proces przemiany, który dzieje się wolniej lub szybciej, w zależności od tego na ile otwarty jest klient, na ile jest mocno zdeterminowany aby zmienić swoje życie na lepsze. Dla każdego z nas oznacza to coś innego – dla jednych poprawę relacji z członkami rodziny czy zespołu, dla innych określony sukces zawodowy itd.
Rola coacha
Niezmiernie istotne jest to, aby coach podążał za klientem, czyli wsłuchiwał się w to co klient nie tylko mu mówi, ale jakie stoją za tym emocje, jakie sygnały wysyła jego ciało. Uważny coach będzie jak lustro społeczne, w którym klient będzie mógł się przejrzeć, nie będzie unikał mocnych pytań które pozwalają odkryć klientowi co jest głębiej. Klient nie dostanie natomiast od coacha gotowych rozwiązań, nie usłyszy opinii czy oceniania.
Coaching pozwola klientowi odkryć jego indywidualną i jednocześnie najskuteczniejszą ścieżkę rozwoju i realizacji zadań. I o to w tym chodzi:)
1 komentarz “Czym właściwie jest coaching?”
Pingback: Mity o zmianie zawodowej - SPEŁNIAJ MARZENIA Agnieszka Stępień-Baran