Intuicja czy rzetelna analiza?

W ciągu całego życia podejmujesz mnóstwo rozmaitych decyzji. W sytuacjach dobrze Ci znanych raczej nie masz wątpliwości jakiego wyboru dokonać, ponieważ stoi za tym wiedza, doświadczenie, Twój system wartości, przekonania itd. Jednakże są momenty, kiedy wybór staje się trudniejszy. Jedni rzeczowo analizują, szukają uzasadnienia danego rozwiązania, natomiast inni kierują się intuicją, słuchają „wewnętrznego podszeptu”. 

Zastanawiałaś się kiedyś czym tak naprawdę jest intuicja?! Intuicja nie jest żadną magią ani specjalnym darem od niebios dla Ciebie. Intuicja to naturalne poszerzenie doświadczenia i co istotniejsze powinna iść przy boku z analizą.

Intuicja kontra analiza

Intuicja pojawia się wskutek doświadczenia, co oznacza że powinna pomóc Ci rozpoznać sytuację i zasugerować jakie działanie podjąć. Jednakże samo działanie powinno być poparte analizą, która pozwoli Ci zweryfikować czy Twoje przeczucia nie są mylne. Intuicja przypomina spojrzenie z lotu ptaka, natomiast analiza skupia się na ustalonej opcji.

Intuicja na start

Swoje działania warto rozpoczynać od intuicji. W momencie kiedy rozpoczynasz od rzetelnego analizowania sytuacji, w naturalny sposób tłumisz swoją intuicję. Zapisuj więc swoje przeczucia od razu, kiedy są klarowne. Staraj się szybko podjąć decyzję i nie męcz się zbyt długo, aby znaleźć idealne rozwiązanie. Wybór – działanie, w pozostałych przypadkach sytuacja zaczyna się komplikować. Czasem wybór między dwiema opcjami może być wręcz bardzo bolesny. Twoja intuicja powinna Cię ostrzec, kiedy coś jest nie tak. Powinnaś poczuć zgrzyt z Twoim przeczuciem. 

Takie uczucia są bardzo wartościowe i warto je doceniać, ponieważ zanim Twoja świadomość wszystko sobie poskłada, może być już za późno…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.