Którędy do cierpliwości?

Nauka cierpliwości; Cierpliwość popłaca
Większość ludzi ma problem z cierpliwością. Chcielibyśmy, aby udawało się szybko i bez zbędnych komplikacji. A tu takie obrazki:
  • komputer się zawiesił, kiedy trzeba wysłać ważnego maila,
  • ktoś za wolno ruszył na zielonym i trzeba poczekać na następny cykl a przecież za 5 minut wizyta u dentysty,
  • mija rok od rozpoczęcia działalności a klienci nadal nie wchodzą tłumnie drzwiami i oknami…

Takie czasy

Brak cierpliwości jest domeną obecnych czasów. Przyklejeni do smartfonów uczymy się, że wszystko jest teraz, już, bez czekania. Gdy strona internetowa ładuje się więcej niż 3 sekundy, tracimy cierpliwość i idziemy gdzie indziej. Coraz bardziej się spieszymy, a coraz mniej zatrzymujemy, by podziwiać. Domagamy się więcej, zamiast być wdzięczni za to, co jest tu i teraz. Wybieramy prostsze drogi zamiast angażować się w rzeczy naprawdę wartościowe. Frustrujemy zamiast wyczekać ze spokojem.

Pragniemy szybkiego sukcesu, zapominając że wiele rzeczy nie dzieje się od razu, czasem pojawiają się trudności, bywa że piętrzą się problemy. Nauka cierpliwości zaczyna się od określenia tego, co ważne w życiu, na czym Ci tak na prawdę zależy. Są sprawy dla których warto się poświęcić i trochę poczekać.

Składnik sukcesu

Za każdym większym osiągnięciem człowieka stoi cierpliwość. Czy Iga Świątek odniosłaby sukces, gdyby nie godziła się na codzienne treningi, które zamiast natychmiastowych efektów przynoszą przede wszystkim zmęczenie? Czy korzystalibyśmy z żarówek, gdyby Thomas Edison zniechęcił się porażkami i w pewnym momencie porzucił konstruowanie kolejnego modelu?

Cierpliwość to istotny składnik sukcesu i jednocześnie najbardziej niedoceniany. Widzimy sukcesy innych, ale często patrzymy przez pryzmat własnej niecierpliwości : ‘Tej to się udało!’. Nie, wcale jej się nie poszczęściło. Sukces rzadko kiedy się przytrafia, a z reguły jest efektem tego, że ktoś wytrwale zachował spokój w obliczu wyzwania i godził się na to, by to czego pragnie przyszło do niego dopiero za jakiś czas lub w ogóle.

Co przyniesie jutro

Nie można przeżyć jutra przed dniem dzisiejszym, ale można się na jutro przygotować. Umiejętność czekania pozwala docenić czas, jaki mamy, uczy skutecznej organizacji i umożliwia efektywną pracę. Kiedy będziesz cierpliwa, uodpornisz się na pokusy dające natychmiastową radość, ale niewiele wnoszące do życia.

Czy możesz nazwać siebie cierpliwą? Podziel się proszę swoją refleksją w komentarzu.

Serdecznie zapraszam do lektury mojego artykułu w portalu Świat Kobiecej Mocy: “Trzy klucze do sukcesu: inspiracja, konsekwencja i cierpliwość”:

https://swiatkobiecejmocy.com/trzy-klucze-do-sukcesu-inspiracja-konsekwencja-i-cierpliwosc/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.