Ładowanie baterii

Każdego dnia robisz mnóstwo rzeczy, towarzyszy Ci stres, adrenalina, mieszanina emocji, poczucie braku sensowności itd. Twoją uwagę przykuwają rozmaite sprawy – jedne ważne, inne zupełnie dla Ciebie nieistotne. Żyjesz w natłoku informacji, bodźców zewnętrznych i próbujesz się w tym wszystkim odnaleźć. Twoje osobiste baterie mniej lub bardziej intensywnie się wyczerpują. Masz jednak wyjście – „podpiąć ładowarkę i je naładować”.

Źródła energii człowieka

W odróżnieniu od czasu nasza energia jest na szczęście dobrem odnawialnym. Możemy nią zarządzać, co przekłada się na to ile zadań i jak efektywnie jesteśmy w stanie wykonać. Energia człowieka wypływa z czterech źródeł: ciała, umysłu, ducha i emocji. W każdym z tych obszarów możesz systematycznie zwiększać swoją energię.

Energia fizyczna

Energia fizyczna, czyli energia pochodząca z ciała warunkuje nasze sprawne funkcjonowanie. Możesz ją czerpać z aktywności fizycznej, odpoczynku, snu i odżywiania.

Krytyk wewnętrzny

Natomiast to w jaki sposób myślisz wpływa na to, jak będziesz się czuć, a z kolei to co czujesz będzie wpływać na to z jaką energią będziesz wykonywać rozmaite czynności. Wyobraź sobie Justynę Kowalczyk, która będąc na 27 kilometrze trasy mówi do siebie „Boże jaka jestem zmęczona”, „Chyba nie dam rady”. Krytyk wewnętrzny prowadzi chętnie swój monolog. Jedno jest pewne – możesz nad nim zapanować. Zamiast powtarzać sobie jaka jesteś beznadziejna, za gruba, gorsza od innych itp. skup się na tym, do czego chcesz dążyć i co Cię motywuje, daj sobie prawo do pomyłek, swoich emocji i nauki na błędach.

Energia duchowa

Jeśli już wiesz do czego chcesz dążyć w swoim życiu i podejmujesz decyzje w zgodzie z sobą i swoją wizją, potrafisz wydobyć z siebie o wiele więcej energii. Masz wtedy więcej wiary, pasji i wytrwałości. Kiedy wiesz, co jest dla Ciebie ważne i jak wygląda Twój system wartości, nie tracisz energii na rzeczy, które nie są z tym spójne. Energia duchowa ma związek z pytaniem o sens naszego życia i jednocześnie jest naszą odpowiedzią na to pytanie. Nie będziesz w stanie postawić sobie konkretnych celów, planować czy dokonywać codziennych wyborów dopóki nie ustalisz jak chcesz przeżyć swoje życie.

Jak ładować baterie?

Pomyśl strategicznie i codziennie zrób coś, co przybliży Cię do upragnionej wizji siebie i stylu życia jakiego pragniesz. Jednocześnie nie marnuj energii na rzeczy dla siebie nieważne. Naucz się przy tym zarządzać własnymi emocjami. To jak długo się martwisz, jak łatwo wpadasz w złość czy to jak szybko jesteś w stanie wywołać w sobie chęć do działania, ma przełożenie na poziom energii odczuwanej w ciągu dnia. Przyjrzyj się więc sobie i regularnie ładuj baterie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.