Planuj sprytnie

planuj sprytnie, metoda SMART
Jak formułować swoje cele, aby zwiększyć szansę na ich realizację? Istnieje pewien sposób określony mianem SMART, czyli sprytny. Spójrz: S jak Sprecyzowany, M jak Mierzalny, A jak Atrakcyjny, R jak Realistyczny i  T jak Terminowy.

Postulaty

Pod każdą z 5 liter S-M-A-R-T kryje się ważny postulat:
  • Sprecyzowany: cel ma być określony bardzo konkretnie i jednoznacznie – nie pozostawiasz miejsca na dowolność interpretacji.
  • Mierzalny: dobrze określony cel powinien dawać Ci możliwość sprawdzania postępów na drodze do jego realizacji. Równie ważne jest to, abyś miała jasność co do tego po czym poznasz, że cel został osiągnięty.
  • Atrakcyjny: cel ma nieść wyzwanie, ale także jego realizacja daje Ci wymierne korzyści. Określenie atrakcyjności celu to przede wszystkim odpowiedź na pytanie: po co w ogóle chcę realizować taki cel? Pomocne może być tu zrobienie tabelki zysków i strat związanych z realizacją celu bądź z jego niezrealizowaniem.
  • Realistyczny: cel możliwy do osiągnięcia. Najważniejsze jest tu określenie, czy masz czas i energię na realizację tego celu. Chodzi o to, aby nie skończyło się na planowaniu.
  • Terminowy: ustalasz datę do jakiej chcesz zrealizować swój cel. Ustalenie terminu zwiększa mobilizację do działania. Bez tego łatwo wpaść w pułapkę odkładania realizacji celu na później.

Przykład zastosowania

Spójrz na przykład zastosowania metody SMART w praktyce. 
 
CEL: Chcę zmienić pracę.
  • Czy cel jest sprecyzowany?
NIE DO KOŃCA. Warto podać więcej szczegółów np. Chcę nadal pracować jako specjalista ds. reklamy, zmieniając pracodawcę.
  • Czy cel jest mierzalny?
SŁABO. Możesz stwierdzić, czy go osiągnęłaś, ale nie możesz śledzić postępów. Przydałoby się przeformułować cel tak, aby możliwe było również śledzenie postępów. Możesz postanowić sobie, że np. w poniedziałki i czwartki będziesz przeglądała portal z ogłoszeniami o interesującą Cię pracę i na bieżąco wysyłała dokumenty aplikacyjne.
  • Czy cel jest atrakcyjny?
OCZYWIŚCIE. Szukanie pracy z jednej strony może być stresujące, choć z drugiej strony może być cennym doświadczeniem np. poprzez badanie aktualnych potrzeb rynku, poznawanie realnych oczekiwań pracodawców w rozmowach rekrutacyjnych, sprecyzowanie swoich oczekiwań itd. Wreszcie zdobycie upragnionej pracy jest bezcenne.
  • Czy cel jest realistyczny?
JAK NAJBARDZIEJ przy założeniu, że wygospodarujesz czas na szukanie pracy i się do tego przyłożysz. Obok przeglądania ogłoszeń w portalach możesz rozpuścić wici wśród znajomych, że poszukujesz określonej pracy bądź poszukać informacji np. na grupach FB dedykowanym pracy/biznesowi.
  • Czy cel jest terminowy?
Jeśli postanowisz, że na znalezienie pracy chcesz poświęcić np. maksymalnie 3 miesiące, to już jest terminowy.

KONKLUZJA – Teraz Twój cel brzmi: Dwa razy w tygodniu (poniedziałki i czwartki) aktywnie aplikować na interesujące mnie stanowiska pracy (specjalista ds. reklamy) oraz wykorzystać znajomych/Social Media, by za trzy miesiące rozpocząć pracę w nowym miejscu.

Co sądzisz o tej metodzie? Daj proszę znać w komentarzu. Gorąco zachęcam Cię do jej wypróbowania i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. W razie potrzeby służę pomocą.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania inspirującej rozmowy odnośnie planowania z trenerem biznesu Emilią Dubiela:

3 komentarze “Planuj sprytnie”

  1. Pingback: Zadbaj o swój wizerunek - SPEŁNIAJ MARZENIA Agnieszka Stępień-Baran

  2. Pingback: Poznaj swoje mocne strony - SPEŁNIAJ MARZENIA ZAWODOWE Agnieszka Stępień-Baran

  3. Pingback: Planowanie ma sens - SPEŁNIAJ MARZENIA ZAWODOWE Agnieszka Stępień-Baran

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.