Co z moją asertywnością?

Czy jestem asertywna? Asertywność pod lupą.

Asertywność oznacza umiejętność odmawiania i swobodnego wyrażania własnych opinii, emocji i potrzeb z poszanowaniem praw innych. Opiera się na bezpośredniej, otwartej i uczciwej komunikacji.

Jak rozpoznać osobę asertywną?

Osoba asertywna posiada następujące cechy:

  • potrafi wyrazić, uzasadnić i obronić swoje zdanie
Osoba asertywna myśli samodzielnie, ma zdanie na wiele tematów i nie obawia się go upubliczniać. Nie zmienia również zdania pod wpływem nacisków innych.
 
  • prosi a nie wymaga
Bycie asertywnym nie oznacza domagania się czegoś w sposób uprzejmy. Osoba asertywna nie wstydzi się prosić o coś, czego potrzebuje. W jej naturze nie leży wydawanie rozkazów.
 
  • umie się przyznać do popełnionych błędów
  • potrafi przyjąć konstruktywną krytykę
Osoba asertywna wyciąga wnioski z konstruktywnej informacji zwrotnej. Stara się wprowadzić odpowiednie zmiany w swoim działaniu czy zachowaniu.
 
  • przyjmuje odpowiedzialność za siebie i swoje decyzje
  • ma kontrolę nad swoim życiem
  • nie wstydzi się przyznać, że czegoś nie wie lub nie potrafi

Osoba asertywna otwarcie mówi, czego nie wie i nie czuje się z tego powodu zażenowana. Chętnie korzysta z doświadczenia innych, dziękując im za okazane wsparcie.

Ćwiczenia na asertywność

Asertywność jest cechą nabytą. Tę umiejętność rozwijamy przez całe życie, wchodząc w relacje z innymi ludźmi – w szkole, w domu czy w pracy. Można ją ćwiczyć, wykorzystując popularne ćwiczenia:

  • zdarta płyta – ćwiczenie to polega na odegraniu scenki, w której druga osoba kilka razy prosi Cię o to samo, np. o zrobieniu za nią jakiegoś zadania. Za każdym razem należy jej odmówić, nie zmieniając argumentów.
  • słoń – ćwiczenie to polega na wyobrażeniu sobie, że jesteś powolnym, spokojnym, pewnym siebie i łagodnym słoniem. Mówisz wolniej, spokojnie oddychasz. Jednocześnie dopytujesz rozmówcę o niezrozumiałe kwestie, nie dając się ponieść emocjom.
  • jujitsu – polega na ćwiczeniu odmawiania przy jednoczesnym uznaniu argumentów drugiej osoby. W ten sposób uczysz się, że masz prawo mówić „nie”, ale też szanujesz zdanie i uczucia innych.

Wsparcie profesjonalisty

Jeśli towarzyszy Ci poczucie, że Twoja asertywność jest w bardzo kiepskiej kondycji, warto rozważyć poszukanie wsparcia u coacha, psychologa bądź terapeuty. Wraz z ekspertem ocenisz skalę problemu i otrzymasz wskazówki, co robić dalej.

Uważasz, że jesteś osobą asertywną? Jeśli się wahasz, to pomyśl której z wymienionych cech Ci brakuje i czego potrzebujesz, aby ją zyskać. Zachęcam Cię do zostawienia komentarza pod artykułem. Dziękuję;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.