Czy jestem osobą wysoko wrażliwą?!

Osoba wysoko wrażliwa, zamyślona kobieta

Jakiś czas temu zetknęłam się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i niewątpliwie zaintrygował mnie ten temat. Zaczęłam się zastanawiać czy należę do grona osób wysoko wrażliwych, których udział w populacji szacuje się od 15 do 30 procent w zależności od rodzaju badań.

Wysoka wrażliwość czy nadwrażliwość?

Wysoka wrażliwość nazywana jest przez wiele osób nadwrażliwością, co jest w dużej mierze krzywdzące. Osoby nadwrażliwe są bowiem bardziej skłonne na zranienia, gwałtowniej reagują, skupiają się na negatywach. Natomiast osoby wysoko wrażliwe owszem mocniej przeżywają stres lub pewne trudności, ale jednocześnie widzą pozytywne strony sytuacji. Osoby wysoko wrażliwe żyją pełnią życia, są bardziej świadome, empatyczne, uważne i refleksyjne.

Głębsze przetwarzanie

Osoby wysoko wrażliwe charakteryzują się również tym, że głębiej przetwarzają, co łączy się z tym, że są bardziej uważne na innych ludzi, sumienne w działaniach, intensywniej przeżywają. Ponadto mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię, błyskotliwe poczucie humoru, ale także bardzo szczegółowo analizują, długo podejmują decyzję, co wynika z tego że zapamiętują bardzo dużo szczegółów, poszukują zależności, zwracają uwagę na nieoczywiste elementy sytuacji, ale również mają dużą świadomość konsekwencji decyzji. Osoby wysoko wrażliwe potrzebują także więcej czasu, aby przyzwyczaić się do nowych ludzi, miejsc czy sytuacji, ponieważ dłużej im się przyglądają.

Koszty psychiczne i regeneracja

Osoby wysoko wrażliwe chłoną nastroje ludzi wokół. Wynika to stąd, że trafnie odczytują emocje i reakcje innych ludzi, mają bardzo rozbudowaną empatię. Z jednej strony ta empatia ułatwia im dostosowanie się do niesprzyjających warunków, ale z drugiej strony płacą za to wysoki koszt psychiczny. W związku z tym muszą szczególnie dbać o siebie, o to aby intensywność kontaktów z innymi ludźmi nie przerastała ich możliwości. Regeneracja powinna opierać się na uważności, czyli na skupieniu się na sobie i doznaniach z ciała oraz wnętrza. W momencie, kiedy ma miejsce przebodźcowanie które zaczyna dominować nad ciałem, osoba wysoko wrażliwa powinna zacząć podnosić samą siebie na duchu, aby nie popłynąć z emocjami.

Kreatywność

Osoby wysoko wrażliwe to osoby kreatywne, lubiące tworzyć, wymyślać nowe rozwiązania. Dostrzegają szczegóły, subtelności i dzięki temu ich projekty są wyjątkowe, innowacyjne.

Czy dostrzegasz u siebie cechy osoby wysoko wrażliwej? Czy dzięki temu lepiej rozumiesz siebie? Wysoka wrażliwość z pewnością nie jest defektem, nie potrzebuje psychoterapii. W niesprzyjających warunkach wysoka wrażliwość może przyczynić się do negatywnych objawów fizycznych i psychicznych, ale z drugiej strony osoba wysoko wrażliwa, która wzrasta i funkcjonuje w pozytywnym środowisku jest często zdrowsza i szczęśliwsza niż osoba nie będąca wysoko wrażliwą.

1 komentarz “Czy jestem osobą wysoko wrażliwą?!”

  1. Dziękuje za ten artykuł. Istnieje test autorstwa Elaine Aron, która odkryła i zdefiniowała cechę WWO. Ten test z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwala stwierdzić, czy jesteśmy taką osobą. Można również to zrobić w odniesieniu do dzieci. Ja to zrobiłam i bardzo to pomogło mojej rodzinie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.