Jak określić swoje mocne strony, sposób myślenia i działania?

Odnosi się do poszukiwania talentów, mocnych stron, sposobu myślenia i działania.

Większość z nas potrafi wymienić kilka cech swojego charakteru, określić swoje mocne strony, opisać sposób działania w jakiś konkretnych sytuacjach. Często jest jednak tak, że chciałybyśmy siebie postrzegać tak czy inaczej, a rzeczywistość maluje nieco inny obraz. Wynika to z wyobrażeń, które lubimy mieć na różne sprawy, w szczególności na siebie same. Warto czasem sięgnąć po pewne testy czy badania, które z całkiem niezłą dokładnością powiedzą nam więcej o nas samych. Myślę tutaj o rzetelnych narzędziach tworzonych przez ekspertów w tej dziedzinie m.in. o teście Gallupa czy badaniu Fris. Większość takich testów czy badań jest płatna, ale wśród tych bezpłatnych także znajdą się takie godne uwagi.

Pewnie się zastanawiasz po co Ci takie testy? Już mówię: świadomość Twoich mocnych stron pozwoli Ci na osiągnięcie sukcesu, jeśli tylko zainwestujesz swój czas i energię aby rozwijać określone cechy. Pomogą Ci także zrozumieć, dlaczego niektóre cele osiągasz łatwo, a inne przedsięwzięcia stanowią dla Ciebie trudność.

Test Gallupa

Test Gallupa został opracowany przez Instytut Gallupa. Ukrywa się także pod nazwami StrengthsFinder i CliftonStrengths. Być może już o nim słyszałaś, ponieważ w Polsce jest całkiem popularny. Pozwoli Ci poznać Twoje naturalne talenty. Jest narzędziem płatnym i znajdziesz je pod następującymi linkami: https://store.gallup.com/p/de-de/10108/top-5-cliftonstrengths (Top 5 talentów), https://store.gallup.com/p/de-de/10003/cliftonstrengths-34 (pełna wersja, szeregująca wszystkie 34 talenty). Okazuje się jednak że ma swoje darmowe alternatywy, ale o tym za chwilę.

Test Gallupa to kwestionariusz, którego celem jest identyfikacja, które z 34 rozmaitych talentów są u Ciebie najmocniejsze, przychodzą Ci naturalnie, z lekkością. Pod słowem talent kryje się wrodzony sposób myślenia i działania. Przykładowe talenty to: Strateg, Organizator, Optymista, Empatia, Komunikatywność. Decydując się na test Gallupa, będziesz musiała odpowiedzieć na 177 pytań – za każdym razem spośród dwóch sprzecznych stwierdzeń trzeba wybrać to, które najbardziej do Ciebie pasuje. Na odpowiedź do każdego pytania przeznaczono 20 sekund, czyli na przebrnięcie przez kwestionariusz musisz sobie zarezerwować godzinę.

Alternatywy dla testu Gallupa

Test mocnych stron High5

Pierwszą alternatywą dla testu Gallupa jest test mocnych stron High5, który jak sama nazwa wskazuje określa 5 Twoich mocnych stron. Test składa się ze stu pytań. Nie ma limitu czasu na udzielanie kolejnych odpowiedzi, aczkolwiek nie powinnaś się zbyt długo zastanawiać nad odpowiedziami. Przez cały test powinnaś przebrnąć w czasie mniej więcej 20 minut. Ciekawą cechą testu jest, że przesuwa się tutaj suwak, co umożliwia intuicyjne udzielenie odpowiedzi. Nie jest to metoda zero-jedynkowa: „tak zgadzam się” lub „raczej nie zgadzam się”. Na koniec otrzymujesz wynik, który składa się z 5 cech i ich krótkiego opisu. Jeśli chciałbyś poznać coś więcej na ich temat, musisz się liczyć z dodatkową opłatą.

Test Via Character

Drugą alternatywą jest test Via Character. W odróżnieniu od testu Gallupa masz tutaj do czynienia z 24, a nie 34 talentami. Test nie powinien Ci zabrać więcej niż 15 minut. Składa się z 96 pytań i opiera się na określaniu jak bardzo podane zdanie pasuje do Ciebie. Zastosowano skalę od 1 do 5, czyli od „wcale nie pasuje” do „totalnie ja”. Wyniki są podzielone na trzy grupy: pierwsza grupa to 5 Twoich najmocniejszych talentów, druga grupa to talenty o średnim stopniu zaawansowania, zaś ostatnia grupa to 5 talentów, które są u Ciebie najsłabiej rozbudowane. Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich wyników, możesz zamówić raport za który niestety należy już zapłacić.

Czy darmowe testy są w stanie zastąpić płatny test Gallupa? Po części tak, po części nie. Nawet darmowe testy mają to do siebie, że dodatkowe informacje kosztują.

Badanie Fris

FRIS jest stosunkowo nowym narzędziem rozwojowym. Zostało stworzone i zweryfikowane przez polskich badaczy na podstawie odpowiedzi udzielonych przez polskich respondentów. Dzięki temu odpowiada polskim normom i jest dostosowany do polskich realiów. Badanie to definiuje Twój styl myślenia i styl działania, który kształtuje się już w wieku przedszkolnym i jest niezmienny przez całe życie. To Twój naturalny, najbardziej intuicyjny styl percepcji i wykorzystywania ​informacji. Jest to koncepcja pozwalająca na bliższe poznanie swojego sposobu funkcjonowania i potencjału wynikającego z naturalnego sposobu myślenia. Nie jest to analiza osobowości ani analiza behawioralna i tym głównie różni się od innych dostępnych narzędzi.

Na wypełnienie testu musisz sobie zarezerwować 30 minut. Każde pytanie to wybór bardziej naturalnej, typowej dla Ciebie odpowiedzi, niezależnie od tego, co jest od Ciebie oczekiwane lub jaka chciałabyś być. Badanie jest płatne, możesz je znaleźć np. tu: https://fris.pl/poznaj. Po wykonaniu badania korzystasz z konsultacji z trenerem podczas której otrzymasz informację zwrotną odnośnie wyników wraz z raportem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.