Hamulce rozwoju zawodowego

refleksja nad rozwojem zawodowym, czynniki hamujące rozwój zawodowy

Poznaj 10 czynników hamujących rozwój zawodowy. Należą do nich m.in. otoczenie, rutyna, brak motywacji, strach przed porażką czy perfekcjonizm.

Otoczenie

Jeśli obawiasz się krytyki swoich działań, to istnieje spore ryzyko że zaczniesz się dopasowywać, stawiać zdanie innych nad własne, uciszać własne potrzeby i pragnienia.

Zaburzona równowaga osobisto-zawodowa

Pojawia się kiedy dużo pracujesz, przynosisz problemy z pracy do domu lub odwrotnie, czujesz się wykończona i nie masz sił aby zadbać o rozwój osobisty i zawodowy.

Brak wiary w siebie i swoje możliwości

Nie wierzysz, że stać Cię na więcej, uważasz że nie zasługujesz na pochwały, przeraża Cię zmiana pracy.

Rutyna

Jest Ci wygodnie, bo wykonywane zadania nie wymagają większego wysiłku, są powtarzalne. To sprawia, że stoisz w miejscu.

Zły wybór

Wykonujesz pracę, której nie lubisz, więc masz problemy z motywacją. Coraz bardziej się męczysz i brakuje Ci optymizmu.

Brak motywacji

Robisz to co do Ciebie należy, dostając godziwe pieniądze, więc przestajesz od siebie czegokolwiek wymagać. Robisz swoje, ale nie wkładasz w to serca.

Strach przed porażką

Chętnie zmieniłabyś pracę, ale obawiasz się że możesz nie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W związku z tym zapominasz o marzeniach a stawiasz na to co doskonale znasz, w czym czujesz się bezpiecznie.

Rezygnacja ze szkoleń

Nie poświęcasz czasu, aby doskonalić siebie i swoje umiejętności. Uważasz, że to co już wiesz czy umiesz wystarczy mimo że Twoja branża się rozwija, pojawiają się nowe rozwiązania.

Brak perspektyw

Nie masz możliwości awansu, nie dostajesz nowych wyzwań, nie możesz się rozwijać.

Perfekcjonizm

Robisz wszystko idealnie a mimo tego nie jesteś zadowolona. Reagujesz niechętnie na komplementy, nie jesteś skora do współpracy z innymi. W efekcie kręcisz się w kółko.

Czy czujesz dyskomfort w związku z tym, że Twój rozwój zawodowy utknął w miejscu? Dostrzegasz winowajców na liście powyżej? A może dopisałabyś jakiś istotny czynnik? Jeśli masz ochotę, podziel się proszę swoim doświadczeniem czy refleksjami w komentarzu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.