Wspomniany syndrom dotyczy w różnych momentach życia nawet 70% ludzi. Wśród osób, które przyznały się do doświadczania tego odczucia są aktor Tom Hanks, scenarzysta Chuck Lorre, pisarz Neil Gaiman, aktor Tommy Cooper, bizneswoman Sheryl Sandberg, żona byłego prezydenta USA Michelle Obama…
Problem kobiet
Szczególnie dotkliwie odczuwają go kobiety, które są bardziej podatne na lęki niż mężczyźni. Zdecydowanie bardziej przejmują się opinią innych na swój temat. Mają więc większą skłonność do niepokoju i zniechęcenia, które mogą osłabiać ich pewność siebie i przyczyniać się do rozwinięcia syndromu oszusta.
Badania pokazują, że mężczyźni często przeceniają swoje zdolności i osiągnięcia, podczas gdy kobiety ich nie doceniają. Co więcej, kiedy osiągną już cel, zaczynają umniejszać swój sukces. Mianowicie przypisują wszystkie sukcesy wyłącznie przyczynom zewnętrznym np. szczęściu czy uprzejmości innych. Nigdy nie jest to ich własna zasługa.
Słaba reprezentacja kobiet na stanowiskach przywódczych, szczególnie w niektórych gałęziach gospodarki, sprawia że kobiety u władzy są jeszcze bardziej wyeksponowane i osamotnione.
Swoje robią także stereotypy, które mimo postępu społecznego, nadal są głęboko zakorzenione: „kobiety bardziej ulegają emocjom”, „kobiety nie potrafią negocjować”, „kobiety tak naprawdę nie chcą rządzić” itp.
Nie pomagają także media społecznościowe, które pokazują życie w krzywym zwierciadle. Kobiety odczuwają nieustanną presję na osiągnięcia i na wygląd.
Typy kobiet z syndromem oszusta
Wyłoniono pięć zasadniczych typów kobiet z syndromem oszusta: perfekcjonistka, ekspertka, niezależna, wybitnie uzdolniona i superwoman. Powyższe typy dopełniają dwie kategorie związane bardziej z brakiem pewności siebie: oddana i pozornie przebojowa.