Jak się przebranżowić?

przebranżowienie, wskazówki od coacha kariery

Wydaje Ci się, że przebranżowienie wymaga ogromnego nakładu sił a pracodawców i tak zniechęci brak Twojego doświadczenia na interesującym Cię stanowisku? Poznaj kilka cennych wskazówek od coacha kariery.

Garść wskazówek

1. Nie rezygnuj z aktualnej pracy bez planu. Jeśli zrezygnujesz z etatu i nie masz tzw. poduszki finansowej, szybko może się okazać, że brak pieniędzy zmusi Cię do wybrania pierwszego lepszego stanowiska.

2. Podsumuj swoją ścieżkę zawodową. Pomyśl jakie obowiązki dawały Ci największą satysfakcję i jak można to przenieść na inny grunt zawodowy.

3. Przemyśl swoje potrzeby i pragnienia. Stwórz listę spraw, które są dla Ciebie kluczowe w wymarzonej pracy. Zależy Ci na pracy zdalnej? Stawiasz na nawiązywanie relacji z ludźmi? Chciałabyś często podróżować służbowo? Od dawna marzysz o jakiejś konkretnej branży np. kosmetycznej?

4. Stwórz kilka alternatywnych ścieżek kariery. Weź pod uwagę kilka pomysłów, mimo że na wstępie wydają Ci się nieosiągalne czy zwariowane. Zastanów się, które zawody i branże pozwolą Ci się realizować w największym stopniu, a jednocześnie będziesz w stanie zdobyć niezbędne umiejętności.

5. Zbadaj sytuację rynkową. Sprawdź np. dla jakich stanowisk pojawia się najwięcej ofert pracy, jakie są zawody przyszłości.

6. Spróbuj nawiązać kontakt z osobami, które pracują na interesujących Cię stanowiskach. Poszukaj ich wśród znajomych, rodziny, na grupach Facebookowych czy na Linkedinie. Aby uniknąć rozczarować, warto sprawdzić, jak praca na danym stanowisku wygląda w rzeczywistości.

7. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, poszukaj praktyk czy wolontariatów z branży, która Cię interesuje. Dzięki temu sprawdzisz, czy nowy zawód Ci odpowiada.

8. Rozwijaj umiejętności niezbędne na upatrzonym stanowisku. Poszukaj dobrych kursów czy szkoleń, wybierz się na branżową konferencję, rozejrzyj się za mentorem. Pomoże Ci to rozszerzyć swoje kompetencje i sprawdzić, czy dany zawód Ci w ogóle odpowiada. Dodatkowo będziesz miała możliwość nawiązania relacji z osobami, które już pracują na interesujących Cię stanowiskach.

9. Nie daj się wewnętrznemu krytykowi bądź autosabotażyście. Lęki i obawy związane ze zmianą zawodową są zupełnie normalne. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, będziesz konsekwentna i zdeterminowana, szanse na sukces znacznie wzrosną.

Praktyka coachingowo-mentoringowa

W mojej praktyce coachingowo-mentoringowej mam klientki, które zdecydowały się przekwalifikować lub się do tego przygotowują. Wśród nich są również nauczycielki, którym dedykuję artykuł “Nauczyciele rzucają szkołę, bo chcą godnie żyć. Ile i kogo kosztuje to przebranżowienie?” napisany dla portalu RocketJobs.pl: https://rocketspace.pl/przebranzowienie-nauczyciele-zmieniaja-prace-w-polsce/ Serdecznie zapraszam do lektury!

2 komentarze “Jak się przebranżowić?”

  1. Pingback: Pewność siebie jako klucz do sukcesu - SPEŁNIAJ MARZENIA ZAWODOWE Agnieszka Stępień-Baran

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.