Mity o zmianie zawodowej

Mity o zmianie zawodowej. Zarządzaj świadomie swoją karierą zawodową.

W myśleniu o motywacji do zmiany warto skupić się na powodzie, dla którego chcesz (lub unikasz) działania. Przydatne jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań. Jak pokazują historie moich klientek korzystających z coachingu, wykonanie tego zadania bywa na prawdę kłopotliwe.

O motywacji do zmiany zawodowej krąży wiele mitów m.in. piramida Masłowa, pozytywne myślenie jako lek na wszystko, silna motywacja jako priorytet.

Piramida Masłowa

Zgodnie z tym popularnym mitem, aby człowiek mógł się rozwijać (czyli miał motywację do zmiany), musi zaspokoić potrzeby niższego rzędu. Samorealizacja znajduje się na samym szczycie piramidy.
 
Ciekawostką jest fakt, że Masłow nigdy nie narysował piramidy. Mówił wyłącznie o grupach potrzeb!
 
Bruno Bettelheim poprzez badania udowodnił, że nie ma jakiejkolwiek zależności między zaspokajaniem potrzeb wyższego i niższego rzędu. Ludzie potrafią zmotywować się do działania nawet wtedy, gdy ich potrzeby niższego rzędu nie są zaspokojone.
 
Dobrym przykładem są epokowi naukowcy, którzy byli bardzo mocno skupieni na swoich odkryciach (czyli dążyli do samorealizacji). W wielu przypadkach żyli w samotności czy wręcz byli wykluczeni społecznie.

Pozytywne myślenie lekiem na wszystko

Jeżeli warto o czymś pozytywnie myśleć, to o wizualizowaniu działania, które ma doprowadzić do celu, nie zaś samego celu!
 
Wizualizowanie działania ma wspomagać szybsze i częstsze podejmowanie aktywności. Możesz sobie wyobrażać siebie jako kobietę sukcesu, ale ten sukces sam się nie zmaterializuje!

Tylko silna motywacja

Okazuje się, że najkorzystniejszy jest pewien optymalny poziom motywacji. Natomiast przy silnej motywacji niebezpiecznie wzrasta pobudzenie emocjonalne i Twoja siła sprawcza jest dużo niższa.
Badania pokazały, że w wypadku trudnych wyzwań sprawdza się niski poziom motywacji, a przy mniej skomplikowanych − wysoki!
 
Kiedy masz zbyt niski poziom motywacji, będziesz szukała pracy, ale mało skutecznie. Natomiast zbyt duża motywacja może sprawić, że wykonasz wiele niepotrzebnych działań, stracisz dużo energii i będziesz źle wypadała podczas rozmów o pracę.

Jakie refleksje przyniosła Ci lektura o powyższych mitach o zmianie? Jeśli znasz inny, podziel się nim proszę w komentarzu.

Jeśli pragniesz świadomie zarządzać własną karierą zawodową, ale nie wiesz od czego zacząć i jak się ukierunkować, serdecznie zapraszam Cię na gratisową konsultację wstępną. Zapisy odbywają się poprzez kalendarz online:

 https://app.harmonizely.com/agnieszka-stepienbaran/45min

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Moje social media

O mnie

agnieszka-stepien

Jestem Agnieszka. Z przyjemnością wesprę Cię w procesie zmiany Twojego życia na lepsze, spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Bezpłatny e-book

Otrzymasz zbiór wskazówek, które pomogą Ci określić wizję Twojej przyszłości.

*Podając swoje dane, dołączasz jednocześnie do czytelników mojego newslettera. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane przeczytasz w polityce prywatności.